Dlaczego nie należy bać się oszczędzania?

Każdy z nas wie jak trudno jest dziś odłożyć trochę pieniędzy na czarną godzinę lub po prostu na spełnienie własnych marzeń. Co gorsza w tym wszystkim nasz naród znany jest z tego, że po prostu nie potrafi oszczędzać. Dziś faktycznie w dużej mierze może to być spowodowane bardzo niskimi dochodami, ale jeszcze kilka lat temu lubiliśmy po prostu żyć ponad stan. Zamiast odkładać sobie pieniądze na takie czasy jak dziś to my jeszcze bardziej się zadłużaliśmy żyjąc stale ponad stan na jaki nas po prostu stać.

Dziś długi te wielu osobom wyszły bokiem i doprowadziły do prawdziwego bankructwa. Ogromny kryzys gospodarczy panujący w całej Europie zmusza nas jednak do tego, aby wydawać pieniądze rozsądniej i odkładać coś na naprawdę trudne chwile. Ponieważ jednak inwestowanie swoich oszczędności obecnie jest bardzo ryzykowne to dużo lepszym pomysłem będzie odkładanie pieniędzy na specjalnych produktach oszczędnościowych banków.

Mam tutaj na myśli konto oszczędnościowe oraz oczywiście lokaty, czyli najbardziej znane produkty bankowe tego typu. Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe pozwalają nam na pomnażanie naszych oszczędności bez ryzyka inwestycyjnego. Niezależnie od wszystkiego bank bowiem gwarantuje nam zwrot całego wniesionego kapitału. Nawet jeśli bank upadnie to wszystkie pieniądze zwróci nam specjalny fundusz gwarancyjny. Co więcej jeśli wybieramy konto oszczędnościowe jako sposób na pomnażanie swoich oszczędności to możemy być pewni tego, że do pieniędzy mamy stały dostęp. Nie musimy tutaj zamrażać pieniędzy jak w przypadku lokat, ani też ich inwestować, czyli kupować czegoś na czym mamy później zyskać.

Konta oszczędnościowe działają nieco na zasadzie tradycyjnych kont, które są dodatkowo oprocentowane. Bank dysponując naszymi pieniędzmi inwestuje je i dzieli się z nami zyskami. Każde konto oszczędnościowe posiada stałe oprocentowanie podawane w skali roku. Odsetki są jednak zazwyczaj naliczane co miesiąc od aktualnie zgromadzonych tam sum pieniężnych. Konta oszczędnościowe są tak wygodne, gdyż pozwalają nam na w miarę swobodny obrót pieniędzmi. Jeśli mocno nas przyciśnie i będziemy potrzebować szybko pieniędzy to jednak wypłata z takiego konta jest zupełnie darmowa i bez utraty odsetek. Taką wypłatę możemy wykonać raz na każdy miesiąc.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)