Koniec roku coraz bliżej. To ostatni czas na podsumowanie i…

Przed nami koniec roku, a to najlepszy moment na uporządkowanie domowego portfela i przeanalizowanie rocznych wydatków. Warto już dziś poszukać oszczędności przed świętami, aby skutecznie uniknąć kredytu bankowego lub pożyczki od rodziny.

zarządzanie domowymi finansamiW tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na uporządkowanie domowego portfela i zarządzanie nim w nowym, 2013r. w sposób możliwie racjonalny. Warto zacząć od dobrania odpowiedniego konta osobistego. To jeden z kluczowych elementów, na którym powinieneś się skupić. Musisz wiedzieć, że banki stawiają coraz większe wymagania wobec swoich klientów i coraz częściej obciążają tych najmniej aktywnych kosztami np. w postaci opłaty miesięcznej za niekorzystanie z karty debetowej. Poza tym sprawdź oprocentowanie na swoim osobistym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym – przejrzyj warunki, sprawdź czy nie płacisz za przelewy pozabankowe i czy automatyczne polecania zapłaty nie generują dodatkowych kosztów.

Zacznij planować swoje miesięczne wydatki. To jedyny sprawdzony sposób na uniknięcie zbędnych zakupów w sklepie. Odpowiednie oszczędzanie na produktach pozwoli ci skutecznie obejść kredyt gotówkowy, a odłożone pieniądze możesz przeznaczyć na inwestycje lub przenieść na lokatę bankową. Zdarza się jednak, że nie będziesz zmuszony do podjęcia decyzji o zaciągnięciu pożyczki gotówkowej – pamiętaj, aby pytać obsługę o końcowy koszt kredytu. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą ofertę na rynku. Przypominamy o tym, ponieważ banki coraz skrzętniej ukrywają koszty, które są zapisane w szczegółowej umowie z klientem, np. w postaci ubezpieczenia lub innych zabezpieczeń finansowych.

Zamiast banku, możesz sięgać po alternatywy w postaci pomocy ze strony rodziny lub najbliższych znajomych. Warto przejrzeć oferty przy zakupach ratalnych tzw. 0 % – co prawda większość w większości sieci handlowych to tylko chwyt marketingowy, o tyle w niektórych za zakup np. pralki i lodówki nie będziemy musieli dopłacać, a koszty można rozłożyć na kilka miesięcy (przy ratach 0 % zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy).

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)