Konta oszczędnościowe a lokaty

Większość inwestorów, którzy chcą ulokować swoje pieniądze na bezpiecznej metodzie inwestycyjnej wybierają zazwyczaj między lokatami a kontami oszczędnościowymi. To obecnie zdecydowanie najpopularniejsze produkty oszczędnościowe, które posiadają gwarancję wypłaty środków. Takimi instrumentami są również obligacje skarbowe, natomiast już od kilku lat popularność papierów emitowanych przez Skarb Państwa znacząco maleje.

Zarówno konta oszczędnościowe jak i lokaty są gwarantowane przez rządową instytucję Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to ogromne bezpieczeństwo takich inwestycji. Nawet w sytuacji problemów czy nawet bankructwa danego banku, mamy zapewnioną wypłatę naszych pieniędzy. To odróżnia te produkty od innych metod inwestycyjnych takich jak na przykład inwestycje w akcje notowane na GPW w Warszawie czy też zakładanie funduszy inwestycyjnych.

Lokaty są jednak produktami, które w większości przypadków zapewniają odniesienie większego zysku. Obecne średnie oprocentowanie rocznych lokat to 5,65% w skali roku. Takiego oprocentowania nie może zaoferować żadne konto oszczędnościowe istniejące na naszym rynku bankowym. Idealnym miejscem do porównania ze sobą najkorzystniejszych lokat jest ranking lokat bankowych. Lokaty ponadto nie są aż tak wrażliwe na zmiany sytuacji na rynku finansowym ponieważ w przypadku kont oszczędnościowych banki bardzo szybko reagują na nie zmieniając wysokość oprocentowania danego konta.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.6/10 (18 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)