Lokata bankowa – charakterystyka produktu bankowego

Z pewnością popularny. O lokacie słyszał chyba każdy. Jeśli nie słyszał, to na pewno widział choćby reklamy ofert lokat, które goszczą na stałych miejscach, niemal każdej witryny instytucji bankowej. Obok kredytu, jest to najbardziej powszechny produkt każdego banku.

O lokacie słów kilka

LokataLokata, czyli depozyt bankowy, jest produktem inwestycyjnym. Można powiedzieć, że działa ona tak, jak pożyczka, tylko w odwrotną stronę. To nie bank jej udziela swojemu klientowi, tylko konsument powierza pieniądze instytucji bankowej. Jak to wygląda w rzeczywistości? W zależności od rodzaju lokaty, klient składa w banku depozyt w określonej kwocie, na określony czas i na określone umową odsetki. Czyli wygląda to tak, jakby pożyczał on bankowi środki finansowe, którymi placówka obraca w dowolny sposób przez jakiś czas. Bank w zamian za udostępnione fundusze, płaci klientowi odsetki. To, jaką będą miały wysokość i ile klient zarobi na takiej „pożyczce”, zależy w głównej mierze od tego, czy założona lokata była długoterminowym depozytem. Na wysokość zysku ma też wpływ procent, oraz wielkość wpłaconego kapitału. Trzeba też wspomnieć o kapitalizacji odsetek, bo to równie ważny aspekt lokaty. Od tego, jak często następuje kapitalizacja odsetek na lokacie, zależy późniejszy zysk z tego produktu bankowego. Im częściej bank kapitalizuje odsetki, czyli dopisuje je do zgromadzonego kapitału na rachunku, tym zysk jest większy.

Różnorodność lokat przyprawia o ból głowy

Rynek finansowy bez przerwy się rozwija, a banki co chwila wprowadzają nowe produkty. Lokaty bankowe należą właśnie do tych produktów, które nieustannie przechodzą metamorfozy. Spotkać się można z wieloma ich odmianami, więc nic dziwnego, że ktoś, kto nieumiejętnie porusza się w świecie finansów, jest zdezorientowany, a wybór konkretnego produktu przyprawia go o ból głowy.

Tylko gruntowna analiza poszczególnych typów lokat, może sprawić, że łatwiej będzie odnaleźć się w tak trudnym i wciąż zmieniającym się świecie finansów.

Lokat jest mnóstwo. Spotkać się można z takimi rodzajami tego produktu, jak lokata nocna, denominowana, progresywna, negocjowana, rentierska, inwestycyjna. Oprócz tego, że istnieje tyle jej rodzajów, to warto wiedzieć, że dzielą się one na poszczególne typy. Chodzi o to, że lokaty są albo odnawialne, albo nieodnawialne. Inny podział mówi o tym, że lokata może być długoterminowa, bądź krótkoterminowa.

Jak widać, lokata bankowa, to nie jeden, konkretny produkt. Każdy rodzaj i typ ma swoje zasady działania określone umową. Ktoś może powiedzieć, że nie jest łatwo inwestować pieniądze za pomocą lokaty, ale to tylko pozorne trudności. Zniechęca z pewnością mnogość tego produktu. W gąszczu tylu lokat, trudno jest wybrać tę konkretną, ale jeśli już dokona się wyboru, to okazuje się, że lokata bankowa jest naprawdę prostym i bezproblemowym sposobem inwestowania kapitału. Konsument, który nie bardzo wie, jak poruszać się w świecie lokat, powinien konsultować się z doradcą finansowym. Taka profesjonalna osoba będzie wiedziała, jaki produkt będzie odpowiedni wobec potrzeb i oczekiwań. Może także sprawdzić aktualny ranking lokat bankowych w lutym 2014 roku, który zawiera informacje na temat najlepszych ofert banków.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)