Mieczyk Hellera. Odpowiedni dla początkującego akwarysty?

Mieczyki Hellera zwane także zielonymi są popularnymi mieszkańcami domowych zbiorników akwariowych właściwie w całej Europie. Należące do bogatej rodziny piękniczkowatych swoją popularność zyskały dzięki niezwykle towarzyskiemu usposobieniu w stosunku do innych mieszkańców oraz stosunkowo łatwej hodowli.

W wielu częściach świata są wykorzystywane do badań naukowych nad popularnymi nowotworami, ale w akwarystyce słodkowodnej zakorzeniły się na dobre dzięki bogatej i długiej historii oraz kompletnej bazie technicznej w postaci wielu książek akwarystycznych i szeroko rozumianej, branżowej literaturze.

Pochodzenie i budowa ciała mieczyka

Mieczyki to rybki akwariowe, które pochodzą z wód na terenie Gwatemali, Hondurasu oraz południowej części Meksyku i większości towarzyszących mu wysp. Odmiana naturalna jest dziś właściwie nie do zdobycia na rynku hodowlanym, ale warto wspomnieć, że wyróżniała się biegnącą wzdłuż całego ciała zygzakowatym pasem oraz pomarańczowym zabarwieniem płetwy ogonowej, brzusznej i grzbietowej. W sklepach zoologicznych na ogół natrafić można na odmiany czerwone, czarne, berlińskie i inne mieszane, które powstają głównie w efekcie krzyżowania tego gatunku ze zmienniakiem plamistym.

Rybki te wyróżniają się dość klarownym dymorfizmem płciowym, dlatego nie ma większego problemu z rozróżnieniem nawet stosunkowo młodych osobników (poza wyjątkami, kiedy niedojrzałe samce wydają się przyjmować budowę samicy). Samce są na ogół znacznie większe od partnerek; wyróżnia je również tzw. mieczyk, czyli przedłużona płetwa ogonowa oraz płetwa brzuszna przekształcona w gonopodium. Samice dorastają do ok. 3-4 cm długości, samce nawet do 14 cm i więcej.

Hodowla rybki

Mieczyk zielony jest wdzięcznym towarzyszem i nie ma zbyt wysokich wymagań hodowlanych. Niezbędnym do jego pielęgnacji jest jednak duży zbiornik, min. 100 litrowy, ponieważ w mniejszych może nieprawidłowo się rozwijać, a sama rybka może sprawiać wrażenie osowiałej.

Gatunkowi temu warto zapewnić stałą temperaturę wody na poziomie 24 °C – 27 °C o pH w okolicach 7. Akwarium musi być wyposażone w dobry filtr oraz stosunkowo silny napowietrzacz. Mieczyki uwielbiają akwaria gęsto zarośnięte drobną i większą roślinnością, ale muszą mieć dużo wolnego miejsca w środkowej części baniaczka do pływania.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.1/10 (15 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)