Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Wielu z nas dość sceptycznie podchodzi do tematu racjonalnego zarządzania domowymi finansami, a to przecież podstawowy warunek do tego, aby zacząć świadomie oszczędzać pieniądze. Miej na uwadze, że do wakacyjnego urlopu nie zostało już wiele czasu, a z pewnością chciałbyś uniknąć zaciągnięcia kredytu w banku.

FinansePsychiczne obciążenie jakie może towarzyszyć Ci za kilka miesięcy możesz jednak odłożyć w planie. Zacznij od planowania swoich wydatków. Zapisuj w kalendarzu koszty jakich możesz oczekiwać w najbliższym czasie. Rozpisz rachunki za prąd, gaz i inne media. Przewiduj większe wydatki związane np. z utrzymaniem samochodu, edukacją dziecka lub mniejszą inwestycją. Dzięki temu będziesz sięgał tylko po sprawdzone i pewne produkty oraz te, których rzeczywiście potrzebujesz. Unikniesz niepotrzebnego pośpiechu w sklepie, a w kieszeni zostanie Ci więcej niż może się wydawać. Zastanów się ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności i naucz się płacić najpierw sobie.

Załóż własne konto rozliczeniowo-oszczędnościowe. Za jego pośrednictwem będziesz mógł założyć lokatę i gromadzić dodatkowe finanse. Każde z nich pozwala na wykonywanie bezpłatnych opłat za rachunki, które otrzymujesz pocztą każdego miesiąca. Możesz założyć atrakcyjne konto w Alior Banku, mBanku lub Meritum Banku. Wybór jest naprawdę duży, a decyzję o wyborze własnej marki podejmij po przejrzeniu zestawień i porównań w Internecie.

Wyznacz sobie jasne cele. Przeznaczaj na oszczędności wybraną część swoich dochodów, np. 10 – 20 %. W ten sposób szybko nauczysz się gospodarowania finansami i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Najważniejsze, abyś robił to regularnie i bez wymówek. Kiedy tylko otrzymasz swoje pieniądze na konto, od razu przelej wcześniej wspomnianą część z nich na swój ROR. Ważne, abyś robił to samo z każdymi dodatkowymi pieniędzmi i mamy tutaj na myśli chociażby zwrot podatku, trzynastą wypłatę lub premię w postaci dodatku świątecznego czy wygranej na loterii.

Interesuj się kursami walut i pomyśl o lokatach w obcej walucie, np. w dolarze australijskim. Przy odpowiednich umiejętnościach będziesz w stanie lepiej walczyć z inflacją i pomnożyć swoje pieniądze znacznie szybciej niż na rachunkach w PLN.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (11 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)