Nieodnawialne źródło energii.

XX wiek przyniósł nam wiele niespodzianek, jedną z nich był bardzo nagły i raptowny rozwój motoryzacji. Któż spodziewałby się że kilka dekad po pierwszym przejeździe samochodu Diesel’a i Daimler’a, niejaki Ford, Amerykanin o prawicowych poglądach, uruchomi pierwszą seryjną, taśmową produkcję swojego modelu T rewolucjonizując nie tylko automobilizm, lecz także cały przemysł!

Samochody obecne są w naszym życiu na każdym kroku – nie sposób wyjrzeć przez okno i nie dostrzec ich w miejskim pejzażu. Zgiełk i zapach spalin nie zawsze kojarzą nam się pozytywnie, lecz jest to aspekt który zazwyczaj pomijany jest przez zwolenników benzynowych pożeraczy. Stale rosnące ceny paliwa nie zmieniają zapału automobilistów – z uporem maniaka zakochani są w swoich czterech kółkach.

Dla niektórych zaś, auto staje się koniecznością. Grupą taką jest zbiór osób niepełnosprawnych, dla których niekiedy samochody stają się jedynym wyjściem i oknem na świat bardziej odległy niż własne podwórko. Mimo postępu w akceptacji takowych ludzi, przystosowania wielu miejsc użyteczności powszechnej i publicznej pod ich wymogi, nadal barierę dla nich stanowi sam fakt odległości. Odpowiednio przystosowany pojazd rozwiązuje ten problem. Postarajmy się zwracać uwagę na to aby nie zajmować miejsc przeznaczonych dla inwalidów, nie torować przestrzeni dojazdu do nich, postarać się chociaż w małym stopniu ułatwić ich – dostatecznie uciemiężone przez los – życie.

Nie zapominajmy także o transporcie samochodowym – to niezwykle ważna gałąź światowego tranzytu. Na chwile obecną, większość ładunków na świecie transportowana jest za pomocą standardowych kontenerów, które załadowane na wielkie statki przemierzają pół globu. Takowe skrzynie jednak nie mają własnego napędu aby dostać się do miejsca docelowego po lądzie – wymagają one pojazdu. Ceny paliw mają w tym przypadku ogromny wpływ na ostateczną cenę produktu przewożonego w tymże kontenerze. Im jest ona większa, tym większy koszt jego dostarczenia a co za tym idzie – większa końcowa cena. Idąc zaś dalej tym tropem, większa cena produktów transportowanych przez samochody napędzane olejem napędowym, benzyną czy LPG oznacza podwyżkę tychże właśnie produktów z powodu wzrostu kosztów ich produkcji! O ironio, czyż to nie jest martwe koło?

Właśnie z tego powodu i na przeciw problemowi wychodzą wielkie konsorcja, poszukując stabilnego cenowo, niezależnego od polityki i sytuacji gospodarczej paliwa. Równie mocnym kierunkiem rozwoju są źródła energii odnawialnej, takiej jak siła wiatru, grawitacji poruszającej wodę, siła pływów czy energia słoneczna. Rozmaite sposoby przekształcenia wyżej wymienionych mocy na energię elektryczną spędzają sen z powiek niejednego szejka czy barona przemysłu petrochemicznego.

Jednak nie jest to trend nowy – trwa on kilkadziesiąt lat, od kiedy świat zdał sobie sprawę ze skończoności zasobów ropy naftowej. Wtem drastycznie ograniczono pojemności silników samochodów – zwłaszcza osobowych – oraz rozpoczęto poszukiwania ekologicznej, zielonej alternatywy.

Źródło: http://hspcompany.pl/hurtowe-ceny-paliw.html

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)