Prętnik karłowaty trudny w hodowli?

Prętnik karłowaty to słodkowodna ryba akwariowa, która jest uważana za jedną z prekursorek akwarystyki europejskiej zaraz obok wielkopłetwa wspaniałego oraz karasia złotego. Do naszego kontynentu została sprowadzona w końcu dziewiętnastego wieku, po raz pierwszy trafiła do Paryża, z czasem do Hamburga i reszty Europy. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych gatunków słodkowodnych ryb hodowanych w warunkach domowych. Jej naturalnym środowiskiem są ciepłe i gęsto zarośnięte przez zróżnicowaną roślinność wody głównie Azji Południowej. Z czasem przeniesiono ją i skutecznie zadomowiono w wodach na terenie Stanów Zjednoczonych, ale akwarystyka wyróżnia jej obszar zasiedlania także zbiorników Tajwanu i Singapuru. Coraz częściej spotykana jest także na terenie wyspy Bornego o okolicach.

akwarystyka

Prętnik karłowaty posiada charakterystycznie spłaszczone ciało oraz wyraźnie zarysowane, stosunkowo wysokie płetwy względem ciała, z których grzbietowa i podbrzuszna posiadają kilkanaście miękkich i twardych promieni. U ryb występuje dość mocno zarysowany dymorfizm płciowy, dlatego akwaryści nie mają większych problemów z rozpoznaniem samicy od samca. Samiec posiada wyraźnie zarysowane, ostre zakończenie płetwy grzbietowej i jest znacznie lepiej ubarwiony. U partnerek przebiegające wzdłuż ciała pręgi są słabo widoczne i zazwyczaj są koloru szarego lub brązowawego. Akwarystyka wyróżnia wiele odmian barwnych, spośród których największym powodzeniem ciszą się – złota, pomarańczowa, niebieska oraz srebrno-pomarańczowa.

Prętnik uważany jest za gatunek bardzo towarzyski i spokojnie usposobiony. Nie stwarza konfliktów, niekiedy ryby te są płochliwe, co uwidacznia się np. podczas porządków w akwarium. Jako, że należą do labiryntowych, to przebywają głównie w środkowej i górnej części zbiornika. Preferują roślinki o drobnej budowie i miękkich liściach. Zbiornik, w którym będą pływały prętniki powinien być dobrze oświetlony z obszarami przykrytymi roślinnością pływającą, tutaj np. pistia rozetkowa, wgłębka wodna lub drobna rzęsa.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.8/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)