Torby z bawełny

torba bawełniana z nadrukiemJeśli wierzyć archeologom, ludzkość wykorzystuje roślinę bawełny do produkcji tekstyliów, co najmniej od kilku tysięcy lat.

Zastosowanie bawełnianych włókien jest stosunkowo szerokie. Kiedyś tworzono z nich węże strażackie, dziś produkuje się bawełniane materiały do opatrywania ran, bawełniane sieci rybackie, filtry do kawy, a także wysokiej jakości papier.

Dolary drukowane są właśnie na papierze bawełnianym. Co więcej z ziaren tej rośliny można wyciskać olej nadający się do spożycia przez ludzi. Jedną z największych zalet bawełny jest fakt, że przy przetwarzaniu jej na materiały tekstylne, znika jedynie mniej więcej 10% jej masy, co czyni ją niezwykle wydajną. Te pozostałe 90% to już sama celuloza. Kolejną zaletą bawełny jest jej stosunkowa trwałość, przy sporej lekkości, oraz możliwość przędzenia z niej zarówno delikatnych, jak i grubych tkanin.

Rozmaitość tkanin produkowanych z czystej, lub mieszanej bawełny, jest doprawdy imponująca. Najdelikatniejsze to m.in. atłas, batyst i aksamit, z drugiej strony, drelich, perkal, dżins i sztruks to także tkaniny właśnie bawełniane. Ciekawym materiałem jest także moleskin wykorzystywany przy produkcji butów, oraz w przemyśle introligatorskim.

Jakiś czas temu bawełnę zaczęto wykorzystywać także do produkcji rozmaitych toreb, a w ostatnich latach pojawiła się dość poważna moda na noszenie takich toreb z rozmaitymi nadrukami, lub malunkami. Torby bawełniane często używane są zamiast toreb na zakupy produkowanych z tworzyw sztucznych. Jest to bardzo ekologiczny trend, ponieważ torby bawełniane są wytrzymałe i, w przeciwieństwie do toreb plastikowych, można z nich korzystać przez lata. Dodatkowo nawet gdy torba się zniszczy, jej recykling jest, w porównaniu ze sztucznymi torbami, banalnie prosty, jako, że bawełna jest zupełnie naturalnym, roślinnym tworzywem. W kwestii wytrzymałości, torby z celulozy bawełnianej przewyższają także torby papierowe i można w nich, z powodzeniem, nosić całkiem spore ciężary. Niektóre posiadają nawet wzmacniane dno, co jeszcze ułatwia korzystanie z nich.

Wiele firm i instytucji stara się wykorzystać ten trend, stąd rosnąca popularność firm oferujących produkcję i sprzedaż bawełnianych toreb z nadrukami. Taka torba to świetna, długotrwała reklama, przenoszona zupełnie za darmo przez ludzi którzy ją dostali. Biorąc pod uwagę jej ekologiczny charakter, produkcja toreb bawełnianych to świetny pomysł.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.8/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +3 (z 3 głosów)