W czym pomagają komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są bardzo cennym elementem, który zawiera krew płodu. Krew pępowinowa również jest w nie bardzo bogata. Odkrycie ich zrewolucjonizowało medycynę. Jednak jest to proces powolny, który nadal zachodzi. Dają ogromne możliwości.

Dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych istnieje możliwość odtwarzania całych tkankę. Jednak jak na razie ta metoda jest dopiero testowana i powoli doskonalona. Istnieje ryzyko, że takie komórki w prosty sposób zamienią się w potworniaki, które następnie należałoby usunąć. Mogą również przekształcić się w komórki nowotworowe. Aktualne trwają prace nad metodami, które mogłyby wyeliminować ten problem. Jednak już teraz komórki macierzyste wykorzystywane są w medycynie. Dają szansę na leczenie chorób uwarunkowanych genetycznie. Dzięki temu wiele osób będzie mogło pozbyć się uporczywych dolegliwości, które znacznie komplikują ich życie. Tego typu terapia stosowana jest również w przypadku uszkodzeń nerwów.

Po zaaplikowaniu komórek macierzystych, nieodwracalne zmiany mogą nawet całkowicie się cofnąć. Jednak leczenie to nadal jest w fazie testów klinicznych. Oznacza to, że tego typu terapie prowadzi jedynie kilka ośrodków na całym świecie. Również ma to wpływ na koszty leczenia. Zwykle potrzeba ogromnej ilości pieniędzy, aby przeprowadzić cały ten proces. Jednak mimo to metoda daje nadzieje dla milionów chorych na całym świecie. Prowadzone są próby leczenie chorób skórnych, które maja bardzo gwałtowny przebieg. W przypadku grupy pacjentów tego typu terapia przyniosła ogromne skutki. Choroba praktycznie całkiem zniknęła i jedyne co zostało to ewentualne blizny. Cały zabieg polega na pozyskaniu komórek macierzystych od osoby zgodnej tkankowo.

Często jest to członek rodziny. Takie komórki znajdują się w niewielkiej ilości w szpiku kostnym . Szczególnie łatwo jest pobrać je od dzieci. Następnie chorego pacjenta przygotowuje się do zabiegu. Podaje się odpowiednie leki, które maja wpłynąć pozytywnie na przyjecie się komórek. Wykonuje się również szereg badań, które mają sprawdzić czy organizm jest w dobrym stanie i będzie mógł przyjąć przeszczep. Ostatnim krokiem jest podanie pacjentowi zastrzyku zawierającego komórki.. W tym momencie pozostaje już tylko monitorować wszystkie parametry organizmu oraz dokładnie obserwować wszystkie zmiany, które zachodzą. Ciało jest osłabione, więc ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegowych jest wysokie. Tego typu terapie są bardzo obiecujące i przewiduje się, że medycyna przyszłości będzie oparta o stosowanie komórek macierzystych.

Zobacz: http://krewpepowinowa.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)