W jaki sposób nawilżyć mieszkanie?

Właściwe nawilżenie mieszkania ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Do pomiaru stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniach służą wilgotnościomierze. Dzięki nim dowiedzieć się można, jaka jest procentowa ilość pary wodnej w powietrzu, przy określonej temperaturze. Istotną kwestią jest nawilżanie suchego powietrza zarówno w lecie, jak i w zimie, w okresie grzewczym.

 

Jak można nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu?

Najlepszym rozwiązaniem, które ułatwi nawilżenie mieszkania, jest usytuowanie w pomieszczeniach nawilżaczy elektronicznych. Nawilżacze powietrza wytwarzają parę wodną i równomiernie ją rozprowadzają. Oprócz tego, zależnie od dodatkowych funkcji, w które są wyposażone, mogą pełnić funkcję inhalatora lub oczyszczacza powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają swoje plusy i minusy. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad tym, jaki nawilżacz powietrza wybrać. Najlepsze modele umożliwiają nie tylko uzyskanie odpowiedniej wilgotności, ale także pozbycie się roztoczy, bakterii, wirusów oraz grzybów. Najpopularniejszymi nawilżaczami, przynoszącymi najlepsze i najszybsze efekty, są nawilżacze:
ultradźwiękowe – ich głównymi zaletami są: cicha praca, energooszczędność, niewygórowana cena
ewaporacyjne – tego typu nawilżacze cechują się niską ceną, są chłonne oraz higieniczne, równocześnie nie emitują w powietrze szkodliwych bakterii i minerałów
parowe – niektóre z tych modeli są wyposażone w filtr wody. Posiadają one funkcję oczyszczającą pomieszczenie z różnego rodzaju zanieczyszczeń, niszczą bakterie i drobnoustroje
tradycyjne – zakup tradycyjnych nawilżaczy jest z pewnością rozwiązaniem najtańszym, niewymagającym większych wkładów finansowych

 

Naturalne sposoby nawilżania mieszkania

Suche powietrze ma wpływ na nasze ciało i ogólne funkcjonowanie organizmu. W rezultacie może powodować kłopoty z koncentracją, ze snem lub zwiększać ryzyko infekcji. Pozbawiona właściwego nawilżenia skóra staje się sucha, swędzi, łuszczy się i jest bardziej podatna na stany zapalne. Oprócz elektronicznych urządzeń nawilżających uzyskanie większej wilgotności w pomieszczeniach możliwe jest poprzez zastosowanie metod naturalnych:
Rośliny doniczkowe
Rośliny nawilżają powietrze w sposób naturalny, filtrują powietrze i pochłaniają toksyczne substancje. W mieszkaniu warto hodować takie odmiany, jak np. paproć, bluszcz, fikus lub szeflera.
Kąpiel pod prysznicem
Zbyt długie kąpiele w wannie mogą szkodzić skórze i ją wysuszać. Szczególnie zimą warto postawić na prysznic oraz dobór odpowiednich kosmetyków, bogatych w tłuszcze.
Mokry ręcznik na kaloryferze
Kiedy nie było jeszcze tak szerokiej oferty urządzeń elektronicznych, powietrze nawilżało się sposobem tradycyjnym. Polegało ono na zawieszaniu na kaloryferze mokrych ręczników. Parująca woda zwiększała wilgotność powietrza. Do dzisiaj wiele osób stosuje tę metodę.
Wietrzenie mieszkania
Nowoczesne okna wyposażone są w specjalną dźwignię, dzięki której powietrze przedostaje się przez miniaturową szparę. W zimie powinno się uchylać okno przynajmniej kilka razy dziennie, na kilka minut.

Elektroniczne nawilżacze powietrza lepsze niż tradycyjne
Naturalne sposoby zwiększania wilgotności w mieszkaniach są coraz rzadziej stosowane. Jest to wynikiem bogatej oferty nawilżaczy elektronicznych, które kupić można w przystępnych cenach. W co wyposażone są nowoczesne urządzenia nawilżające?:
Filtry – najpopularniejsze rodzaje filtrów to: filtr HEPA (oczyszczający powietrze z kurzu oraz pyłków), filtr węglowy (usuwający nieprzyjemny zapach), oraz filtr ceramiczny (oczyszczający wodę).
Higrostat – czujnik kontrolujący poziom wilgotności.
Higrometr – dzięki niemu możliwa jest osobista kontrola poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
Timer – umożliwia zaprogramowanie czasu działania urządzenia.
Elektroniczny wyświetlacz – wyświetla informacje o aktualnej wilgotności powietrza i wprowadzonych ustawieniach.

Wybierając odpowiedni nawilżacz powietrza, warto przeanalizować ofertę rynkową i opinie klientów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://ngopole.pl/2018/03/22/jaki-nawilzacz-powietrza-wybrac/.

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)